Kloakmessen 2026

Den 29. og 30. januar 2026 samles branchefolk til Kloakmessen i Messe C, Fredericia.

Hos Ib E. Mortensen A/S deltager vi igen med et stærkt udvalg af Eurocomach minigravere, specialopbygninger og udstyr, der er målrettet kloak- og rørarbejde.

Vi har gennem de seneste år leveret et stort antal minigravere til kloakmestre over hele landet.

Vores arbejde med specialopbygninger – blandt andet ekstra udskud på gravearmen – begyndte i samarbejde med en af branchens større aktører. Erfaringerne herfra spredte sig hurtigt, og siden har vi leveret mange kundetilpassede maskiner med særlige funktioner til kloak- og rørlægningsopgaver.

Rækkevidde gør forskellen

I kloakarbejde er rækkevidde ofte et afgørende parameter. Derfor er Eurocomach 14 SR en særdeles velegnet model. Den er både stærk og kompakt og har i forvejen en lang rækkevidde. Med montering af teleskoparm, tiltfæste og skovl kan maskinen opnå en rækkevidde på helt op til 458 cm og en gravedybde på 299 cm.

På Kloakmessen kan du selv opleve løsningen, da vi udstiller en Eurocomach 14 SR med teleskoparm på vores stand.

Flere kunder, som har fået monteret teleskoparm på den lille 1-tons minigraver, er blevet så tilfredse med den ekstra rækkevidde, at de efterfølgende har valgt samme løsning på større modeller som 22 SR, 25 ZT og 28 ZT.

Dialogen med branchen er vigtig for os

Når branchefolk besøger vores stand, håber vi naturligvis, at nogle af møderne fører til maskinsalg. Men mindst lige så vigtigt for os er dialogen om de udfordringer og opgaver, vores kunder står med i hverdagen.

Er der nye lovkrav, klimabetingede udfordringer eller øgede krav til bæredygtighed? Den viden er afgørende for, at vi kan holde fingeren på pulsen og fortsat tilbyde de rigtige maskinløsninger til branchen.

Er 2026 året for en elektrisk minigraver?

Selv om indfasningen af elektriske minigravere i Danmark har været gradvis, ser vi en støt stigende efterspørgsel – drevet af både brancheinitiativer og kommunale krav.

Eurocomach tilbyder i dag to elektriske minigravere, 15 X og 25 X, begge udstyret med lithium-fosfat-batterier med lang levetid.

Vi har allerede flere elektriske maskiner i drift hos kunder, og tilbagemeldingerne er meget positive. Vi deler gerne vores erfaringer med dig, hvis du overvejer at investere i en elektrisk minigraver.

På Kloakmessen udstiller vi den største af de to elektriske modeller – Eurocomach 25 X.

To dage med fuldt fokus på løsninger

Kloakmessen den 29. og 30. januar 2026 er derfor to dage, hvor branchefolk kan finde løsninger til de daglige opgaver, mens vi som leverandør står klar med nogle af vores bedste bud.

Vi glæder os altid til at møde både eksisterende og nye kunder. Med Eurocomachs stærke produktprogram kombineret med vores ekspertise og mangeårige erfaring i kundetilpassede løsninger ser vi frem til at vise, hvad vi kan tilbyde hele branchen.

Vi ser frem til at hilse på dig på stand A1244!